A Trpe schnauzer szrnek polsa, killtsi felkszts
A schnauzerek szrt, trimmelni kell, vente ktszer kopaszra kell tpni a szrt, vagyis a berett fedszrt el kell tvoltani. Ezt leginkbb tavasszal s sszel tancsos csinlni, amikor a kutyk termszetes szrvltsa is trtnik, a tavaszi szrvlts mrciustl mjusig, az szi szeptembertl novemberig. Ha a kutya killtsi kutya akkor letpseket gy kell idzteni, hogy a killtsi idszak, kezdete eltt kb 6-8 httel legyen a kutya legksbb letpve. Ez fgg attl is milyen gyorsan n a kutya szre, amit idvel ki lehet tapasztalni.
Ehhez a tpshez, srbb rvid fog trimmelkst hasznljunk, illetve meg lehet tanulni a szrt kzzel tpni, esetleg trimmel por, vagy gumi ujj, ha nincs gumi keszty segtsgvel, amire jobban rragad a szr s nem csszik.
Trimmelni gy kell, hogy a szrt nvs irnyba hzva, a trimmelks s a hvelyk ujj kz fogva erteljesen meghzzuk, ne tl sokat egyszerre, hogy knnyen kijjjn. Kzzel, ssze fogunk egy kis csokor szrt a mutat s hvelyk ujjal s nvsirnyba kitpjk. Kzben a msik keznkkel kifesztjk a brt, hogy ne legyen reds, mert gy nagyon knnyen becsphetjk a brt. Ha jl csinljuk a kutynak, nem fj.
Trimmels eltt fontos, hogy a kutya ne legyen frissen frdetve, mivel a tiszta szr jobban csszik. Esetleg ez is fjdalmat okozhat a kutynak.
A kopaszra trimmels utn 6-8 httel t kell szedni a szrt aljszr szedvel, illetve tkapirglni rvd fog sr trimmelkssel, vagy trimmel kvel, esetleg ennek a hrom eszkznek a varilsval.
Trimmelni: a tarkt a fels fltzstl lefele, a nyakat, a htat, els lbaknl a knykig, a kutya oldaln a has vonalig, a hts combokon kvl a csnkig, meghagyva a hossz szrt a combok ells ln, a farok tetjt s oldalt kell.
A koponyatett, fels fltzsig, a fleket kvl bell, illetve a mellkason a szegycsont felett egy V alakot s a pofk oldalt, a genitlikat, :feneket, lgykot kldkig a combok bels felt csnkig, a farok als rszt, gppel nyrjuk. 1.2 mm-es gpfejjel, illetve a koponya tetn trimmelhetjk is a szrt, vagy ritkt ollval is nyrhatjuk, a lnyeg, hogy mindg ngyzet alak legyen a fej.
Az tmeneteket, oldalt a nyakvonalon, a fejtetn, a mellkason, a fenken a csnkig, illetve a has vonalon, s a knyknl, ritkt ollval dolgozzuk ssze, kis gyakorlssal ez knnyen elsajtthat.
A mancsokon az ujjprnk kzt, a rvid mancsnyr ollval, kinyrjuk, a mancsokat kerekre krbe nyrjuk, gynevezett macska mancsot nyrunk. A fleket krbe nyrjuk, egyenletesre, a fl szle mentn, ollval.
A mells lbakon a szrt megnvesztjk, s oszloposs alaktjuk, a hossz oll segtsgvel. A hts lbakon csnkig kerekre nyrjuk a lbat.
A mellkason nem tl hosszan de nem is tl rvidre hagyjuk a szrt s kerektsk le szpen amolyan zsabt kialaktva a kutynak, a mellkast kiemelve.
Kutynknt vltozhat mekkora mellkassal, rendelkezik, s tbbet vagy kevesebbet hagyjunk a mellkason.
A has vonalon a mells lbtl lgykig, kb. msfl ujjnyira, hagyjuk a szrt, s gy alaktsuk, ki, hogy a lgyk fel rvidljn, ezzel is hangslyozva a kutya erteljes mellkast, s ngyzet alak formjt.
A szemldkt hosszan hagyjuk, hagyhatjuk egszen az orrig nni, de elvlaszthatjuk kett is, ez most nagyon divatos, a szempillkat nyrjuk rvidre. Oldalt a kls szemzug vonalig nyrjuk a poft gppel, majd a szakll oldalt, ha kell, igazthatunk rajta ritkt ollval, hogy ne lljon ki. A bels szemzugnl, s a stoppon, tancsos kicsit kinyrni a szrt, hogy ne zavarja a kutyt, valamint a knnyezst is megelzhetjk ezzel. Az orrnyergen tnyrhatjuk finoman a szrt ritkt ollval.
Fontos, hogy a szakll baltaformj legyen oldalrl nzve.
Az polshoz hozz tartozik mg, a karomvgs, amit tl vgni nem szabad, nehogy a kutya lesntuljon, addig szabad vgni amg ltjuk hogy alulrl el van vkonyodva, ami mr teljes henger alak azt ne vgjuk.
A flekbl ki kell tpni a szrt, majd a flet kitiszttani az erre alkalmas fltisztt oldattal, majd jra ttrlni vatta darabbal, ha esetleg ezutn mg folyadk marad a flben a kutya azt gy is kirzza, illetve a maradk elprolog.
A kutyt erre alkalmas kutya samponnal kell frdetni, majd a htat kivve, a lbakat a szakllat, a szemldkt, balzsammal kell kezelni. Erre kivlan alkalmasak a #' All System, olasz, az Iv San Bernard szintn olasz illetve a rengeteg amerikai termkek, Crown Royal, Chris Cristensen, stb. Fontos, hogy mindig a flhossz kemny szrre val samponokat balzsamokat hasznljunk.
Frdets utn a hton a szrnvs irnyba fslve, a lbakon alulrl felfele fslve, kefvel, szrtsuk a teljes megszradsig.
A szrads utn, mg igazthatunk, a lbszrn, a mellkason, a hasvonalon szakllon ha szksg van r, kiszrtva a szr szebben is nyrhat gy rdemes frds utnra hagyni a finom nyrsokat.
A mindennapi polshoz tartozik a heti legalbb 2x fsls, ezt mindig gy kezdjk, hogy a kutya szrbl kiszedegetjk az idegen anyagokat, fadarabot, f csomt ilyesmit, ami sta kzben beleragadt a szrbe esetleg a szakllbl az tel maradkokat, ez naponta el kell vgezni. Aztn puhbb fm kefvel tfsljk a lentrl felfel a szrt. gy tvolthatjuk el legknnyebben a csomkat. Aztn visszafel is, majd egy fm fsvel, tfsljk a szrnvs irnyba. A fsls eltt ajnlatos befjni vkonyan a szrt fsl spray-vel, ha nincs vzzel hgtott balzsam is megfelel. Ez fleg killtsi kutyknl nagyon fontos, nehogy letrjn a szr. Ezenkvl, a szakll polsa is nagyon fontos, ha kutynk vegyesen tkezik, teht nem csak szraz tpot eszik, evs utn mindig mossuk meg a szakllt, lehet nagyon vizes ronggyal is, s utna szrazra trlni puha trlkzvel.
A frdetsre illetve annak gyakorisgra nincsenek szablyok, mivel a trpeschnauzerek kistest kutyk, a laksban lnek, gy mindenki maga rzi mikor kell a kutyjnak a frds, illetve killts eltt van r szksg. A mai kozmetikumok mellett vannak samponok amikkel akr naponta is frdethetnk, de az azrt egy trpeschnauzer esetben nem ajnlatos.
Amennyiben a fennti lers utn gy tallja, hogy a trimmels nem nnek val feladat, s kutyjt szeretn killtani, gy keressen fel egy fajta szakrt kozmetikust, mert a nem megfelelen vgzett trimmels tbbet rthat kutyja szrnek mint hasznl.
J kozmetikzst!
rta: Bang Katalin
A trpe schnauzer standardja:
SZRMAZS: Nmetorszg
AZ RVNYES S EREDETI STANDARD DTUMA: 2000. 04. 06.
ALKALMAZS: Csaldi s kisrkutya.
FCI CSOPORT BEOSZTS: |
II-es Fajta csoport |
Pinscher s Schnauzer -
Molosszusok -
schweizi havasikutyk
s egyb fajtk. |
|
Sekcio 1 |
Pinscher s Schnauzer. |
|
Munkavizsga nlkl. |
RVID TRTNETI TTEKINTS: A szzadfordul tjkn a trpeschnauzer Frankfurt/M. krnykn, akkor mg, mint szlksszr trpepinscher, jrta be tjt. Nem volt egy knny feladat a klnbz formj, nagysg s tpus s a sokfle szrzet (kemny, puha, s selymes szerkezettel rendelkez) egyedekbl egy kistest kutyt kialaktani, mely a nagyobb termet testvrhez a schnauzerhez, termszetben, kllemben s viselkedsben teljesen hasonl.
LTALNOS MEGJELENS: Kicsi, erteljes, inkbb zmk, mint karcs, szlksszr, elegns, kicsinytett msa a schnauzernek, a trpsts minden jele nlkl.
ARNYOK
* Kvadratikus testfelpts, melynl a marmagassg szinte azonos a trzs hosszval.
* A fej teljes hossza (az orrhegytl a fejbbig) megegyezik a ht hossznak a felvel (martl a faroktig).
VISELKEDS / JELLEM (WESEN): A jelleme s viselkedse megegyezik a schnauzervel, de a temperamentuma kifejezetten egy trpekutya viselkedst tkrzi. Eszes, btor, kitart s ber ezek a tulajdonsgok j rz s kisrkutyv teszik, melyet egy kis laksban is problmamentesen lehet tartani.
FEJ
KOPONYA
Agykoponya: Erteljes s nyjtott, a fejbb nem nagyon fejlett. A fej legyen arnyos a kutya tmegvel. A homlok lapos s rncokk nlkl prhuzamosan hzdik az orrht fel.
Stop: A szemldkk rvn igen kifejezettnek tnik.
ARCORRI RSZ
Orrtkr: Az orrkupola jl fejlett s mindg fekete.
Fang: Egy tompa k alakban vgzdik. Az orrht egyenes.
Ajakak: Fekete, feszes s sima az llkapcsokhoz simul, a szjzug zrt.
llkapocs / fogak: Erteljes fels s als llkapocs. Korrekt s komplett fogazat (42 fog a fogkplet szerint), jl fejlett, j a zrdsuk s hfehrek. A rgizom jl fejlett, de a jromcsontok nem lehetnek tl kifejezettek, melyek a szgletes fejet (szakllal) zavarnk.
Szemek: Kzepesen nagy, ovlis, elre tekint, stt lnk kifejezs, a szemhjjak feszesen simulk.
Flek:Magasan tztt V alak lg flek, egyformn hordott. A flek bels szle a pofkhoz simul, elre a halntk fel fordul, melynl a prhuzamos redk ne rjenek a koponyatet fl.
NYAK: Az erteljes, izmos nyak szpen velt. A nyak harmnikusan illeszkedik a marhoz. Erteljes, karcs nemesen velt s a kutya tmeghez ill. A br feszesen simul, rncok nlkl.
TRZS:
Fels vonal: A martl htra fel enyhn lejts.
Mar: A fels vonal legmagasabb pontja.
Ht: Erteljes, rvid, feszes.
gyk: Rvid, erteljes s mly. Az utols bordavtl a cspig a tvolsg rvid, hogy a kutya tmrnek hasson.
Far: Enyhn velt, s szrevtlen tmenetet kpez a farok tvig.
Mellkas: Mrskleten szles, a keresztmetszete ovlis, a knykkig r. Az elmell a szegycsont rvn marknsan kifejezett.
Als vonal: A lgyk mrskelten felhzott, a mellkas als vonalval egy lendletes vet alkotva.
FAROK: Termszetes llapott megtartva.
VGTAGOK
MELLS VGTAGOK
ltalnos: Ellrl nzve a mells lb zmk, egyenes s nem szken lltott. Oldalrl nzve az alkar egyenes.
Lapocka: A lapocka feszesen illeszkedik a mellkashoz, mind a kt oldaln a bordk jl izmoltak s a lapocka cscsok jl kitltttek. Lehetleg jl htra s ferdn illesztett a vzszinteshez kb. 50 szget zr.
Felkar: Jl a trzshz simul, erteljes, izmos, a lapockval 95 - 105 szget zr.
Knyk: Jl simulk, sem ki- sem befel fordulk.
Alkar: Minden oldalrl nzve teljesen egyenes, erteljesen fejlett s jl izmolt.
Mells lbt: Erteljes, stabil, az alkartl val eltrs lnyegtelen.
Mells lbkzp: Ellrl nzve a talajra merleges, oldalrl nzve enyhn ferde, erteljes s enyhn rugalmas.
Mancsok: Rvid s kerek, szorosan zrt s jl velt ujjak (macskamancs), rvid stt krmk s tmr, kemny talpprnk.
HTULS VGTAGOK
ltalnos: Oldalrl nzve ferdn lltott, htulrl nzve prhuzamos, nem szkre lltott.
Comb: Mrskelten hossz, szles s erteljes izmolt.
Trd: Sem befel sem kifel fordul.
Lbszr: Hossz s erteljes, inas, tmenetet kpezve egy ers csnkhoz.
Csnk: Jl szgelt, erteljes, stabil, sem befel sem kifel fordul.
Hts lbkzp: Rvid s merleges a talajra.
Mancsok: Nagyon rvid, jl velt s szorosan egymshoz illeszked ujjak, a krmk rvidek s feketk.
MOZGS: Rugalmas, elegns, hajlkony, szabad s trtlel. A mells lbak jl elre lendlnek, a htuls lbak rugalmasak s j tolervel rendelkeznek. Vonalon val mozgs. A ht, a szalagok s az izletek mozgsban feszesek.
BR: Az egsz testen feszesen simul.
SZRTAKAR
SZR: A szr drtos, kemny szerkezet s sr. Egy sr aljszrbl, mely nem rvid, de kemny a testhez jl simul fedszrbl ll. A fedszr durva, elg hossz ahhoz, hogy a szerkezett meg lehessen llaptani, sem lompos, sem hullmos. A vgtagokon a szr nem olyan kemny. A homlokon s a fleken a szr rvid. Jellemz a fangon kpzd nem nagyon puha szakll s a bozontos szemldk, mely a szemet bernykolja.
SZN:
* Tiszta fekete, fekete aljszrrel
*s -bors
*fekete-ezst
*tiszta fehr fehr aljszrrel
A s-bors egy tenysztsi clnak felel meg egy kzepes rnyalat egyenletesen elosztott, jl pigmentlt bors-sznnel s szrke aljszrrel. Megengedett a stt vas-szrktl az ezst-szrkig. Az sszes sznrnyalat kutynak jl elhatrolt stt maszkkal kell rendelkeznie, melynek harmonikusnak kell lennie a mindenkori sznrnyalatokhoz. A fejen a mellen s a vgtagokon a kifejezetten vilgosabb jegyek nemkvnatosak.
A fekete-ezst egyedeknl a tenysztsi cl a fekete fedszr fekete aljszrrel; fehr jegyek a szemek fltt, a pofkon, a szakllon, a torok tjkn, a mellen kt felezett hromszg, a mells lbkzpen, a mancsokon, a htuls vgtagok bels oldaln s a vgblnyls krl. A homlok, a nyak, s a flek kls oldala mint a fedszr, fekete.
NAGYSG / SLY
Marmagassg: |
kanok s szukk |
30 - 35 cm. |
Sly: |
kanok s szukk |
4,5 - 7 kg. |
HIBK: Minden eltrs a megengedettnl hibnak tekintend s a hiba nagysgnak megfelelen kell rtkelni.
Kivltkppen
* Nehz vagy kerek fej.
* Homlokredk.
* Rvid, hegyes vagy keskeny fang.
* Harapfog haraps.
* Tl kifejezett pofk vagy jromcsontok.
* Vilgos, tl nagy vagy kerek szemek.
* Mlyen tztt, tl hossz s nem egyformn hordott flek.
* Nyaklebernyeg.
* Toka, keskeny nyak.
* Tl hossz felhzott vagy laza ht.
* Pontyht
* Csapott far.
* A fej fel hajl faroktzs.
* Hossz mancsok.
* Poroszkls.
* Tl rvid, tl hossz, puha, hullmos, bozontos, selymes, szr.
* Barna aljszr.
* A s-bors sznnl: a hton angolna csk, vagy stt nyereg.
* A fekete-ezst sznnl a nem tisztn elhatrolt hromszgek a mellen.
* 1 cm-nl magasabb vagy 2 cm-nl alacsonyabb marmagassg.
SLYOS HIBK
* Esetlen vagy tl knnyed alkat, alacsony vagy tl hossz vgtagok.
* Megcserlt nemi jelleg (kanos szuka vagy fordtva).
* Kifel fordul knykk.
* Meredek vagy dongs htuls vgtagok.
* Befel fordul csnkok.
* Tl rvid htuls lbkzp.
* Fehr vagy foltos szrzet a fekete vagy s-bors egyedeknl.
* Foltos szr, a fekete-ezst vagy fehr vltozatnl.
* 1 cm-el magasabb vagy 2 cm-nl alacsonyabb marmagassg.
KIZR OK
* Mindenfle torzuls.
* Nem a tpusnak megfelel.
* Haraps hibk, elre- vagy htra haraps, keresztharaps.
* Durva hibk, mint testfelpts, szr s sznhibk.
* 2 cm-nl nagyobb vagy kisebb marmagassg.
* Flnk, agresszv, alattomos, tlsgosan bizalmatlan, ideges viselkeds.
M.J. A kanoknak kt jl fejlett hervel kell rendelkeznik, melyek a herezacskban helyezkednek el.
fajta standard forrs: Hungria Schnauzer s Pincser Klub hivatalos oldala.
www.schnauzer-pinscher.hu
|